Kto z nas nie kocha pierogów

Wielu Polaków z pewnością uważa, iż pierogi to danie, które gości na polskich stołach od zawsze. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, iż prawdopodobnie to staropolskie danie przywędrowało do nas aż z Chin. Jaka bywa ewolucja pieroga? 

Co to są pierogi?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o smaku pierogów. Kto nie próbował z pewnością musi skosztować. Pierogi są to kawałki, elastycznego, bardzo dobrze uformowanego ciasta. W środku pieroga znajduje się farsz. Z kolei farsz to dowolna forma wypełnienia pierogów. W Polsce przede wszystkim znany jest  ten składający się: z ziemniaków, białego serca, grzybów, kapusty, mięsa, itp. Dużą popularnością cieszą się również farsze owocowe. Należą do nich:  truskawki, wiśnie, czy też jagody.

Pierogi – czym się kierować przy wyborze?

Tutaj nie ma ograniczeń. Wszystko to tylko kwestia smaku i wyobraźni. Ciasto do pierogów przygotowywane jest z różnego rodzaju mąki. Może to być mąka: pszenna, żytnia, ryżowa, kukurydziana, czy też gryczana. W Polsce wyróżniamy trzy rodzaje pierogów: gotowane, pieczone i smażone. Związane jest z procesem obróbki termicznej. Warto podkreślić, iż te najbardziej znane to pierogi gotowane.

Historia pierogów.

Okazuje się, że najstarsze pierogi pochodzą z Chin. To tradycyjne pierożki nadziewane farszem z kapusty pekińskiej oraz mięsa, nazywane jiaozi. Warto zaznaczyć, iż były znane już w starożytności. W Polsce pierogi pojawiły się dopiero około XIII wieku. Wszystko za sprawą biskupa Jacka Odrowąża, który jak głosi legenda, zachwycił się nimi w Kijowie. Po czy postanowił przywieźć to danie ze sobą do naszego kraju. W rezultacie, w czasach największego głodu karmił nimi najbiedniejszych. Warto zaznaczyć, iż były to pierogi jego wyrobu.

Ewolucja pierogów.

W Polsce pierogi stopniowo ewoluowały. Początkowo serwowane były tylko na specjalne okazje. Traktowano je jako odświętne danie. Miały różne kształty oraz smaki. Dla przykładu, duże pierogi weselne nazywano kurnikami, z kolei te w okresie styczniowego kolędowania nazywano kołatkami. Z kolei socznie i sanieżki to pierogi pieczone z okazji imienin.

Rozdaje pierogów w Polsce. 

Reasumując w naszym kraju zdecydowanie królują pierogi z: serem i ziemniakami (tak zwane ruskie), z mięsem (różnego rodzaju), kapustą, czy też grzybami. Nie możemy zapominać również o tych owocowych. Co więcej w wielu miejscach możemy kosztować różne połączenia. Fantazja nie ma tutaj ograniczeń. Wszystko zależy od naszych kubków smakowych oraz ulubionej wersji. Ze względu na gusta Polaków przybierają one coraz bardziej różne formy.

Najlepsze pierogi w Polsce. 

W naszym pensjonacie częstujemy naszych gości pierogami, które mają tajny składnik. Jaki? 😉 Musicie Państwo dowiedzieć się sami, odwiedzając nas w Zwierzyńcu 🙂 Zapewniamy, iż jeszcze  bardziej pokochacie to staropolskie danie.

Zapraszamy, naprawdę warto! Na pewno będziecie Państwo zadowoleni 🙂

Menu


#pierogi #restauracjaZwierzyniec #najlepszePierogiWPolsce

Zobacz nasze pokoje

Pokój czteroosobowy

Pokój dla rodziny wyposażony jest w duże, wygodne dwuosobowe łóżko typu king-size oraz 2 pojedyncze łóżka. Apartament posiada łazienkę z ...

Pokój trzyosobowy

Pokój wyposażony jest w duże, wygodne dwuosobowe łóżko typu king-size oraz 1 pojedyncze łóżko lub 3 pojedyńcze łóżka. Apartament posiada ...

Pokój dwuosobowy

Apartament Premium to jasna klimatyczna sypialnia, z dużym, wygodnym dwuosobowym łóżkiem typu king-size. Z apartamentu można wyjść na przestronny balkon ...