Skąd pochodzą placki ziemniaczane?

Placki ziemniaczane to kolejne danie, które jest bardzo popularne w Polsce. Króluje na polskich stołach, zaraz obok pierogów, kotleta schabowego, czy też barszczu i bigosu. Można je spożywać na słodko, czy też na ostro. Wszystko zależy od tego, jakie lubimy. Skąd pochodzą placki ziemniaczane i dlaczego są tak popularne wśród Polaków?

Historia placków ziemniaczanych

Placki ziemniaczane to danie, które w Polsce, 13 listopada obchodzi swoje święto. Dzień Placków Ziemniaczanych. Warto podkreślić, że jest to nasz rodzimy wynalazek. Jednak danie to nie miałoby miejsca bytu bez ziemniaków. Te z kolei pochodzą z Ameryki Północnej. A na ich cześć powstał nawet pomnik w Bieskierzu. Jak widać, Polacy kochają ziemniaki i placki ziemniaczane!

Rola ziemniaka

Wykonanie placków ziemniaczanych, nie byłoby możliwe bez ziemniaków. Nie jest to polskie warzywo. Ziemniaki przywędrowały do Europy prawdopodobnie w XVI wieku. Nie od razu zostały pokochane. Początkowo uważano, że ich bulwy są trujące i wywołują różne choroby. Ze względu na ich piękne kwiaty, uznano je jako roślinę ozdobną. Podobno kwiatami ziemniaka przystrajali się czasami dostojnicy z papieskiego dworu.

Z kolei uprawę ziemniaków na bardzo dużą skalę, zawdzięczamy Anglikom. W XVII wieku była to dla nich jedna z najważniejszych roślin uprawnych. Najprawdopodobniej w 1565 roku, John Hawkins, przywiózł bulwy ziemniaka do Irlandii. W Europie uprawy ziemniaka rozpowszechniły się na dobre, dopiero około 1700 roku. Głównie na terenie Niderlandów, obszarze dzisiejszej Belgi i Holandii.

Do Polski warzywo to „wkroczyło” w XVI wieku, dzięki wrocławskim aptekarzom. Według źródeł w Polsce uprawa ziemniaków, jako rośliny ozdobnej, rozpoczęła się za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Gdyby nie to warzywo nie byłoby tak popularnego dania, jakim są placki ziemniaczane. Jest to danie, które cieszy się również bardzo dużą popularnością, miedzy innymi: na Białorusi, Ukrainie, czy też w Rosji.

W naszym pensjonacie znajdziecie Państwo najlepsze placki ziemniaczane w Polsce. Dlaczego? Zapraszamy do nas 😉

Zobacz nasze całe menu.


#placekZiemniaczany #restauracjaAnna #annazwierzyniec #zdroweJedzenie #

Zobacz nasze pokoje

Pokój czteroosobowy

Pokój dla rodziny wyposażony jest w duże, wygodne dwuosobowe łóżko typu king-size oraz 2 pojedyncze łóżka. Apartament posiada łazienkę z ...

Pokój trzyosobowy

Pokój wyposażony jest w duże, wygodne dwuosobowe łóżko typu king-size oraz 1 pojedyncze łóżko lub 3 pojedyńcze łóżka. Apartament posiada ...

Pokój dwuosobowy

Apartament Premium to jasna klimatyczna sypialnia, z dużym, wygodnym dwuosobowym łóżkiem typu king-size. Z apartamentu można wyjść na przestronny balkon ...